image Nëse hani 4 hurma çdo ditë për 1 muaj, atëherë çfarë ndodh me trupin tuaj? - Sinjali

Nëse hani 4 hurma çdo ditë për 1 muaj, atëherë çfarë ndodh me trupin tuaj?

news image

Përfitimet shëndetësore të hurmave përfshijnë lehtësimin e kapsllëkut, sigurimin e shpejtë të energjisë, parandalimin e verbërisë, kontrollin e niveleve të kolesterolit dhe ndihmën në kontrollin e presionit të gjakut.

Përfitimet e tjera përfshijnë ruajtjen e mikrobiomës së shëndetshme të zorrëve, zvogëlimin e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë, mbështetjen e një shtatzënie të shëndetshme, ngadalësimin e procesit të plakjes dhe rritjen e dëshirës seksuale.

Hurmat janë gjithashtu të dobishme për një shtim të shëndetshëm në peshë. Ato janë të pasura me disa vitamina, fibra dhe minerale. Këto fruta të shijshme përmbajnë gjithashtu vaj, kalcium, hekur, kalium, squfur, fosfor, bakër, magnez dhe mangan, të cilat janë të gjitha të dobishme për shëndetin tonë. Për më tepër, nëse hani çdo ditë tre nga këto fruta të buta për një muaj, mund t’i konsideroni hurmat si një ushqim i dobishëm sepse gjërat e mëposhtme do t’i ndodhin trupit tuaj:

Çfarë është hurma?

Gjithashtu njihet si khajoor/khajur në Hindi. Hurmat në fakt vijnë nga një lloj palme dhe duket se e kanë origjinën në zonën e Lindjes së Mesme të Irakut. Pavarësisht origjinës së tyre, hurmat kanë përdorime të shumëfishta përtej asaj shëndetësore. Zakonisht, fermerët e kultivojnë bimën për frutat e saj të ëmbël.

1. Zvogëlohet rreziku i kancerit të zorrës së trashë

Zhvillimi i kancerit të zorrës së trashë varet nga disa faktorë, të tillë si inflamacioni, shpeshtësia e lëvizjeve të zorrëve dhe shëndeti i përgjithshëm. Hurmat kanë dëshmuar se janë të dobishme për të gjithë këta faktorë, duke nxitur rregullsinë, duke ndihmuar në ushqimin e baktereve të zorrëve tuaja dhe duke ulur reagimin inflamator të trupit. Formimi i polipeve të zorrës së trashë reduktohet, i cili megjithëse beninj, ka potencialin të shndërrohet në kanceroz në kushtet e duhura.

Një studim i kryer nga Departamenti i Shkencave të Ushqimit dhe Ushqyerjes zbuloi se ata që konsumonin hurma kishin përmirësuar shëndetin e zorrës së trashë, sepse hurmat rritin rritjen e baktereve të mira, duke penguar rritjen e qelizave të kancerit të zorrës së trashë.

2. Ndihmoni në lehtësimin e kapsllëkut

Nëse doni t’i mbani gjërat në sistemin tuaj të tretjes të lëvizin mirë dhe rregullisht, hurmat janë thjesht gjëja për ta bërë këtë.

Sasitë e duhura dhe llojet e duhura të fibrave mund të përfitojnë shëndetin tuaj të tretjes duke parandaluar kapsllëkun dhe duke nxitur lëvizjet e rregullta të zorrëve. Dhe hurmat janë padyshim lloji i duhur i fibrave për të bërë punën. Në fakt, një studim i publikuar në British Journal of Nutrition zbuloi se njerëzit që konsumonin 7 hurma në ditë për 21 ditë, shfaqën përmirësime në frekuencën e jashtëqitjes dhe rritje të jashtëqitjes në krahasim me kohën kur nuk hanin hurma.

3. Do të keni energji të qëndrueshme

Hurmat përmbajnë sheqerna natyrale, glukozë, fruktozë dhe saharozë që do t’ju japin një shpërthim të shpejtë energjie kur të keni nevojë. Dhe ndryshe nga baret apo pijet energjetike, hurmat përmbajnë përbërës të tjerë të shëndetshëm si fibra, kalium, magnez, vitamina dhe antioksidantë që do t’i mbajnë ato nivele lart dhe nuk do t’ju rrëzojnë shpejt. Hurmat përmbajnë nivele të larta të sheqernave natyrale si glukoza, fruktoza dhe saharoza që ndihmojnë në rritjen e energjisë.

4. Kanë efekte kundër plakjes

Plakja është një proces normal që nuk mund të ndalet. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju duhet ta lini atë të shkojë keq – ose më keq të përjetojë shenja të përshpejtuara ose të hershme të plakjes, pasi hurmat ofrojnë mbështetje të madhe. Antioksidantët karotenoidë që përmbahen brenda hurmave ruajnë shëndetin e lëkurës dhe mund të veprojnë si reflektues të dritës UV, duke bllokuar dëmtimin e shkaktuar nga dielli.

5. Ndihmon për të kontrolluar presionin e gjakut

Një tipar i mrekullueshëm i hurmave është se përmbajtja e tyre e natriumit është aq e ulët sa mund të konsiderohet e papërfillshme, ndërsa ato përmbajnë më shumë se mjaftueshëm kalium. Ne e dimë se natriumi (kripa) e tepërt është një faktor kryesor që kontribuon në presionin e lartë të gjakut, por kaliumi ushtron një efekt kontrollues, duke ndihmuar në nxitjen e sekretimit të natriumit. Si rezultat, duke qenë se hurmat janë të pasura me kalium, por jo me natrium, krijon një skenar që nxit nxjerrjen e natriumit dhe ujit të tepërt, duke rregulluar volumin e gjakut dhe presionin e gjakut.

6. Ruan shëndetin e sistemit nervor

Vitaminat që janë të pranishme në hurma janë ideale për të forcuar sistemin nervor me shëndet dhe funksionalitet.

7. Trajton “dobësinë seksuale”

Disa studime kanë treguar se hurmat janë të dobishme për rritjen e qëndrueshmërisë seksuale duke reduktuar sterilitetin e shkaktuar nga çrregullime të ndryshme seksuale.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin