image Në shenjë revolte pas eliminimit ndaj skuadrës ukrainase, tifozët turq brohorasin emrin e Putinit - VIDEO - Sinjali

Në shenjë revolte pas eliminimit ndaj skuadrës ukrainase, tifozët turq brohorasin emrin e Putinit – VIDEO

news image

Tifozët e Fenerbahçes filluan të brohorasin emrin e presidentit rus Vladimir Putin në stadiumin Sukru Saracoglu në Stamboll, pasi mbetën prapa Dynamo Kyiv.

Në ndeshjen e zhvilluar mes Fenerbahce dhe Dynamo Kyiv në kuadër të kualifikimeve të Ligës së Kampionëve, klubi ukrainas triumfoi 2-1 ndaj mikpritësve në kohën shtesë për të kaluar në raundin tjetër.

Ismail Yuksek mori një karton të kuq dhe më pas Vitaliy Buyalskyi arriti të shënonte golin e hapjes. Attila Szalai barazoi në kohën e fundit të kohës së rregullt, por Oleksandr Karavayev shënoi në minutën e 114-të për të mbajtur gjallë shpresat për një vend në Ligën e Kampionëve të UEFA-s për Dinamon.

Pasi Buyalskiy shënoi golin, ai shkoi drejt tribunës së Fenerbahçes dhe tentoi të provokonte tifozët.

Kjo i nervozoi mbështetësit dhe ata filluan të këndojnë në favor të Putinit.

Brohoritjet vazhduan për disa minuta ndërsa një grup tjetër fansash u solidarizuan me Ukrainën.

Pas ndeshjes, trajneri i Dynamo Kyiv, Mircea Lucescu, refuzoi të marrë pjesë në konferencën për shtyp në shenjë proteste.

Ende nuk është përcaktuar nëse Fenerbahçe do të përballet me sanksione si rezultat i sjelljes së disa anëtarëve të bazës së tyre të tifozëve, por UEFA ka konfirmuar se do të hapë një hetim për këtë çështje.

Në një deklaratë të organit drejtues të futbollit evropian thuhet: “Në përputhje me nenin 31(4) të Rregullores Disiplinore të UEFA-s, një Inspektor i Etikës dhe Disiplinës i UEFA-s do të kryejë një hetim disiplinor në lidhje me sjelljen e supozuar të keq të tifozëve të Fenerbahçes gjatë sezonit 2022-23 UEFA të dytë të Ligës së Kampionëve, raundi kualifikues, ndeshja e dytë ndërmjet Fenerbahçe SK dhe FC Dynamo Kyiv luajtur më 27 korrik 2022 në Stamboll, Turqi.”

Pas eliminimit nga kualifikueset e Ligës së Kampionëve, skuadra turke do të përpiqet të vulos një vend në Ligën e Evropës dhe do të marrë pjesë në raundin e tretë kualifikues të kompeticionit.

Ata do të përballen me skuadrën çeke Slovacko më 4 gusht në shtëpi në ndeshjen e parë të barazimit.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: