image Në mbrëmje nisen për Kosovë trupat e 10 mërgimtarëve që humbën jetën në aksidentin në Kroaci - Sinjali

Në mbrëmje nisen për Kosovë trupat e 10 mërgimtarëve që humbën jetën në aksidentin në Kroaci

news image

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se trupat e 10 viktimave të aksidentit tragjik në Kroaci do të nisen sot në mbrëmje drejt Kosovës.

“Sot janë realizuar 5 autopsi dhe nesër pritet të realizohen edhe 5 të tjera dhe kjo bëhet sipas ligjeve të Kroacisë dhe në momentin që kryhen do të jemi të gatshëm dhe kjo besoj që mund të ndodhë nesër në mbrëmje dhe pastaj është çështje e udhëtimit deri sa të mbërrijnë në Kosovë”, tha Sveçla mbrëmë në RTV Dukagjini.

Ai po ashtu tha se edhe personat që kanë shpëtuar nga aksidenti i autobusit nga Kosova do të mund të nisen sot në orët e vona.

“Jemi të angazhuar që të bëjmë kthimin e qytetarëve që kanë shpëtuar dhe janë liruar nga spitali dhe një pjesë e tyre që do të lirohen nesër dhe mendoj se do të mund të nisen nesër në orët e vona të mbrëmjes”, tha minnistri Sveçla.

Sveçla shtoi se nuk ka pasur komunikim me ngasësin e autobusit.

Si pasojë e aksidentit, që ka ndodhur në orët e para të mëngjesit më 25 korrik në Kroaci, kanë vdekur 10 persona dhe janë plagosur mbi 40 të tjerë.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin