image Ndotja alarmante e ajrit, IKSHKP u bën thirrje qytetarëve të rrinë brenda

Kosovë

Ndotja alarmante e ajrit, IKSHKP u bën thirrje qytetarëve të rrinë brenda

news image

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK), ka njoftuar se ndotja e ajrit është jo e shëndetshme sonte në Prishtinë.

Për këtë IKShPK, ka kërkuar që të qëndrojnë brenda.

”Ajri jo i shēndoshē sonte nē Prishtinē! Të redukohen daljet në qytet dhe nē vendet me ajër të ndotur, sidomos në mëngjes dhe mbrëmje, e sidomos personat që kanë sëmundje kronike të sistemit kardiovaskular dhe respirator, fëmijët dhe shtatzënat”, thuhet në njoftim.

/GazetaSinjali/