image Mourinho i frustruar me gjyqtarët pas ndeshjes, numëron gabimet e tyre që sipas tij dëmtuan Romën

Futboll

Jose Mourinho nuk i ka kursyer kritikat ndaj arbitrave pas barazimit 1-1 me Napolin.

‘Giallorossi’ u ndëshkuan pas vetëm 11 minutash përmes një penalltie të Lorenzo Insigne, e cila u dha me ndihmën e një rishikimi të VAR në fushë.

Vizitorëve gjithashtu iu hoqën ankesat për penallti për Alex Meret që nxitoi kundër Nicolò Zaniolo, i cili u ndëshkua më parë për mospajtim dhe më pas u largua me një ndrydhje në kyçin e këmbës.

Stephan El Shaarawy doli nga pankina dhe shënoi golin e barazimit në kohën shtesë.

“Festova sepse m’u duk e pamundur gjatë kësaj ndeshje të largohesha nga këtu me një rezultat pozitiv”, tha Mourinho për DAZN.

“Kjo nuk është për shkak se ekipi im nuk luajti mirë, sepse ne luajtëm dhe u përmirësuam gjatë lojës, por kisha ndjesinë se do të ishte e vështirë, nëse jo e pamundur, të largohesha nga këtu me një rezultat pozitiv.

“Kjo është arsyeja pse festova pikën, por duke parë atë që pashë dhe dëgjova në dhomat e zhveshjes dhe arsyen e festimit tim, dukej e pamundur.

“Ekipi im ishte fantastik këtë mbrëmje. Pas ndeshjes së së enjtes në Ligën e Konferencës, kjo lojë u ndje si një shkallëzim në Everest, por me cilësi, karakter, palestër të jashtëzakonshme dhe forcë mendore, ne ia dolëm. Ne donim më shumë, por arritëm atë që ishte e mundur.”

Zëvendësimet bënë një diferencë të madhe, pasi Mourinho prezantoi lojtarët sulmues duke përfshirë Henrikh Mkhitaryan gjersa Luciano Spalletti hoqi të gjithë sulmuesit e tij për të mbrojtur epërsinë 1-0.

“Arsyeja pse Mkhitaryan luan çdo minutë që mundet është se ai është i jashtëzakonshëm, por 90 minuta të tjera do të ishin përtej tij sot. Leicester City ndryshoi nëntë lojtarë në Premier League, ne nuk mund ta bëjmë këtë.

“Sidoqoftë, skuadra ime ishte fantastike, unë kam krenari të jashtëzakonshme për këta djem. Ka ekipe që sfidojnë Scudetton, ne nuk jemi, por ne ende kemi të drejtë të luajmë dhe të përpiqemi të fitojmë ndeshje. Sot dukej sikur nuk e kishim atë të drejtë të luanim për të fituar këtë ndeshje.

“Kam lexuar gjithashtu diçka të shkruar nga dikush me përgjegjësi, i cili tha se liga do të vendoset nëse gjyqtarët bëjnë gabime ndaj tre sfiduesve për Scudetto. Epo, unë them se liga gjithashtu mund të vendoset nëse bëhen gabime në favor të skuadrave që luftojnë për Scudetton.

“Na dukej e pamundur ta fitonim këtë ndeshje sot. Nuk dua të them shumë, por zoti Di Paolo, për të mos përmendur Di Bello… ndonjëherë, më vinte turp që isha atje në atë linjë.

Mourinho u pyet nëse kishte ndonjë incident specifik që e bëri të ndihej kështu.

“Doni dy, tre apo më shumë? Do t’ju jap tre: karton të kuq për Zanolin, në pjesën e parë duhet të kishte një të verdhë të dytë në çdo ligë të botës.

“Së dyti, penalltia nuk u dha për Zaniolo, OK topin e merr portieri i pari, por më pas topi është ende brenda dhe Zaniolo ulet. Ka shumë më tepër, por unë do të ndalem këtu.

“Mjaft, duhet të ketë pak respekt. Fatkeqësisht, ne nuk bëmë mjaft mirë gjatë periudhës formuese të kësaj skuadre dhe nuk mund të sfidojmë për Scudetton, por ne ende duam të drejtën për të sfiduar për fitore në një ndeshje“, ka deklaruar portugezi.