image Moska akuzon vendet e huaja për nxitjen e protestave në Gjeorgji

Botë

Moska akuzon vendet e huaja për nxitjen e protestave në Gjeorgji

news image

Moska ka akuzuar vendet e huaja për nxitjen e protestave masive në Gjeorgji, duke i krahasuar ato me një përpjekje për grusht shteti të krijuar për të mbjellë tension në kufijtë e Rusisë.

Agjencia France-Presse raportoi se ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, tha se demonstratat disaditore në kryeqytetin e Gjeorgjisë, Tbilisi, i kujtuan atij një kryengritje ukrainase që përfundimisht rrëzoi një presidencë miqësore ndaj Kremlinit në 2014.

Qindra gjeorgjianë u mblodhën për të katërtën ditë jashtë parlamentit, duke vazhduar thirrjet e tyre për një të ardhme pro-evropiane, ndërsa ligjvënësit hodhën poshtë projektligjin e diskutueshëm të “agjentit të huaj” që shkaktoi përleshje të dhunshme midis policisë dhe protestuesve këtë javë.

Rusia pushtoi Gjeorgjinë në vitin 2008 dhe njohu dy territore separatiste në veri të vendit si të pavarura, duke vendosur baza ushtarake atje pas luftës.

Demonstratat tregojnë për trazira mbi të ardhmen e Gjeorgjisë, e cila synon të bashkohet me BE-në dhe NATO-n, për të zhgënjyer shumë Moskën.

/GazetaSinjali/