image Moska akuzon Ukrainën për përpjekje për të sulmuar anijet e saj në Detin e Zi

Botë

Moska akuzon Ukrainën për përpjekje për të sulmuar anijet e saj në Detin e Zi

news image

Ministria ruse e mbrojtjes akuzoi të hënën Ukrainën për përpjekje për të sulmuar anijet e saj në Detin e Zi, për të cilën tha se po kërcënonte perspektivat për një marrëveshje mbi eksportet e grurit.

“Veprimet terroriste të regjimit të Kievit rrezikojnë zgjatjen e ardhshme të marrëveshjes së grurit përtej 18 majit të këtij viti,” tha ajo në një deklaratë në kanalin e saj Telegram.

Ministria e mbrojtjes tha se një analizë e itinerarit të marrë nga dronët e marinës ukrainase të nisur më 23 mars dhe 24 prill tregoi se ata e kishin origjinën në zonën ujore të portit të Krimesë të Odesa-s që është caktuar për zbatimin e nismës së Detit të Zi.

Ukraina pothuajse kurrë nuk e merr publikisht përgjegjësinë për sulmet brenda Rusisë dhe në territorin e kontrolluar nga Rusia në Ukrainë.

/GazetaSinjali/