image Momenti shokues kur persona të armatosur sulmojnë studion televizive në Ekuador gjatë transmetimit “live”

Botë

Momenti shokues kur persona të armatosur sulmojnë studion televizive në Ekuador gjatë transmetimit “live”

news image

Një grup burrash të armatosur kanë hyrë në një studio televizive live në Ekuador dhe kanë kërcënuar stafin, tregojnë pamjet.

Një transmetim i drejtpërdrejtë nga stacioni TC në qytetin e Guayaquil u ndërpre të martën nga grupi, i cili kishte veshur kapuç dhe armë, raporton BBC.

Stafi u detyrua të ulej në dysheme, përpara se të ndërpritej transmetimi i drejtpërdrejtë.

Një gjendje e jashtëzakonshme 60-ditore filloi në Ekuador të hënën pasi një udhëheqës i dënuar bande u zhduk nga qelia e tij e burgut.

Personat me kapuç u panë duke u larguar nga studiot e TC, ndërsa policia u pa duke hyrë në grup rreth 30 minuta pasi u shfaqën për herë të parë personat e armatosur.

Njësitë e policisë kombëtare në Quito dhe Guayaquil janë vendosur në vendngjarje.

Që nga shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme, të paktën shtatë policë janë rrëmbyer nga anëtarët e bandës.

Masat u prezantuan nga Presidenti Daniel Noboa pasi bosi i bandës Los Choneros u zhduk nga një burg i sigurisë maksimale të dielën.

Gati 40 të burgosur të tjerë, përfshirë një tjetër bos droge të dënuar, ikën nga një burg tjetër në qytetin e Riobambas në orët e para të së martës. 

/GazetaSinjali/