image Moldavia, objektivi i ardhshëm i Putinit? - Sinjali

Moldavia, objektivi i ardhshëm i Putinit?

news image

Sekretari amerikan Antony Blinken është takuar me dy gratë që drejtojnë Moldavinë: Kryeministren Natalia Gavrilita dhe Presidenten Maia Sandu. Ai është vetëm sekretari i tretë i shtetit i SHBA që viziton Moldavinë.

Kishte kënaqësitë e zakonshme përpara se të mbylleshin dyert për takimet e tyre. Ne dëgjuam disa rreshta nga Sekretari Blinken për unitetin, por moldavët duan siguri të forta për sigurinë e tyre. Javën e kaluar, disa ditë pas pushtimit të Rusisë, ata aplikuan për anëtarësim në BE.

Nuk ka asnjë provë konkrete për të konfirmuar frikën moldave. Ai bazohet në historinë dekadash të vjetër: 128 km (80 milje) në lindje të kryeqytetit, në kufirin me Ukrainën, është Transnistria, një rajon i mbështetur nga Rusia që u shkëput nga Moldavia në vitin 1990. Moska ka ende një bazë ushtarake atje rreth 15.000 ushtarë.

Por nuk ndihmoi kur udhëheqësi pro-Putin i Bjellorusisë qëndroi përballë një harte beteje që tregonte Moldavinë.

Është një përgjigje e shkurtër e paqartë e sekretarit Blinken kur e pyesim se cilat janë sigurimet e tij: “Ju e keni parë përgjigjen globale që ne kemi mobilizuar kundër agresionit të Rusisë, kurdo dhe kudo që mund të shfaqet ai agresion, ne do të bëjmë të njëjtën gjë.”

Ai tha gjithashtu se do të kërkonte fonde për të ndihmuar Moldavinë të kujdeset për refugjatët ukrainas që ka pranuar. Vendi po përpiqet të përballojë. Moldavia është një nga vendet më të varfra dhe më të vogla në Evropë. /GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin