image Ministri i Arabisë Saudite thotë se do të mbështesë ofertat për Man United dhe Liverpool

Futboll

Ministri i Arabisë Saudite thotë se do të mbështesë ofertat për Man United dhe Liverpool

news image

Ministri i sportit i Arabisë Saudite thotë se qeveria e saj do të “mbështesë patjetër” ofertat e sektorit privat saudit për Manchester United dhe Liverpool.

Pronarët e të dy klubeve të Premier League janë duke eksploruar shitjet e mundshme.

Newcastle United tashmë ka pronarë nga Arabia Saudite pasi një blerje e mbështetur nga Fondi i Investimeve Publike Saudite përfundoi në tetor 2021.

Princi Abdulaziz bin Turki Al Faisal tha se kishte shumë “interes dhe oreks” në United dhe Liverpool.

Ai tha për BBC Sport: “Nga sektori privat, nuk mund të flas në emër të tyre, por ka shumë interes dhe oreks dhe ka shumë pasion për futbollin.

Është liga më e shikuar në Arabinë Saudite dhe në rajon dhe ju keni shumë tifozë të Premier League.

Ne patjetër do ta mbështesim nëse hyn ndonjë sektor privat [saudit], sepse e dimë se kjo do të reflektojë pozitivisht në sportet brenda mbretërisë.

“Por nëse ka një investitor të gatshëm ta bëjë këtë dhe numrat mblidhen, pse jo?”

/GazetaSinjaliSport/