COVID-19

Të infektuar

9492

Të shëruar

5349

Të vdekur

284

Stili/ Metali që kushton 5 herë më shumë se ari

news image

Të gjithë e vlerësojnë arin si metalin më të çmueshëm. Por radiumi është një tjetër metal, i cili kushton 5 herë më shumë se floriri.

Me një rritje prej 32% që nga fillimi i janarit, radiumi është një metal që përdoret në katalizatorët e makinave.

Tashmë, çmimi i tij është më i larti që nga viti 2008.

Ky metal është minuar si një nënprodukt i platinit dhe nikelit. Ai i nënshtrohet luhatjeve të mëdha në çmim kur ndryshojnë të dhënat e ofertës dhe kërkesës.

Javën që shkoi çmimi i radiumit ishte 7,975 për një ons(njësi matëse). /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: