image Mediat serbe çmenden për triumfin e Distria Krasniqit: E ashtuquajtura Kosovë fiton medaljen e artë

Sporte Luftarake

Mediat serbe çmenden për triumfin e Distria Krasniqit: E ashtuquajtura Kosovë fiton medaljen e artë

news image

Mediet serbe kanë reaguar pas fitores së medaljes së artë nga Distria Krasniqi në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”.

Fitorja e Distrias nuk kaloi pa marrë vëmendjen edhe nga mediet serbe, të cilat edhe kësaj radhe shfryjnë mllefin ndaj Kosovës.

“E ashtuquajtura Kosovë fiton të artën në Tokio”, është titulli i “B92” për fitoren e Distrias në Tokio.

“Shteti i vetëshpallur i Kosovës fitoi medaljen e dytë të artë në Lojërat Olimpike në të njëjtin numër pjesëmarrjesh. Pas Majlinda Kelmendit në Rio, tani kampione olimpike është bërë Distria Krasniqi, gjithashtu në xhudo”, thuhet ndër të tjera në artikullin e “B92”.

Në kategorinë deri 48 kilogramë, ajo mposhti Funa Tonaki në finale me rezultatin 1: 0.

Ajo më parë mundi Urantsetseg Mukbat nga Mongoli, Hao-Chen Lin nga Taipei kinez dhe brazilianen Gabriela Chibana. /Gazeta Sinjali Sporti/