image Mbi 60 pacientë me COVID-19 të shtrirë në spitalet e Kosovës
[wp-story id="814678"]

Shëndetësi

Mbi 60 pacientë me COVID-19 të shtrirë në spitalet e Kosovës

news image

66 pacientë janë duke marrë shërbime shëndetësore nga COVID-19, në spitalet e përgjithshme të Kosovës, shkruan Gazeta Sinjali.

Sipas njoftimit nga ShSKUK, 33 pacientë janë post-COVID, që po marrin trajtim mjekësor në Klinikën e Pulmologjisë.

21 pacientë janë në oksigjeno-terapi dhe 2 pacientë që po marrin trajtim spitalor në mjekimin intensiv të Klinikës Infektive.

Numri i pacientëve sipas klinikave COVID-19 dhe spitaleve të përgjithshme:

Klinika Infektive, 5 pacientë;

Klinika e Pulmologjisë, 33 pacientë post-COVID-19;

Mjekimi Intensiv në Klinikë Infektive, 2 pacientë;

Spital i Pejës, 4 pacientë;

Spitali i Gjakovës, 9 pacientë,

Spitali i Mitrovicës,11 pacientë;

Spitali i Ferizajt, 2 pacientë./GazetaSinjali/