COVID-19

Të infektuar

5118

Të shëruar

2370

Të vdekur

108

Këshilla/ Mbajeni larg, ky objekt në shtëpinë tuaj fsheh shumë rreziqe

news image

Cassie Hodges, nga New South Wales, Australi, kanë përjetuar një tragjedi të tmerrshme, të shkaktuar nga një tenxhere me presion. Ata vendosën që historinë e tyre ta ndanin përmes një postimi i cili është shpërndarë mbi 15.000 herë në mediat sociale.

Në përgjithësi, tenxherja me presion është një shpikje shumë e dobishme që ju lejon të gatuani mish, perime dhe produkte të tjera, pa qenë i pranishëm vazhdimisht në kuzhinë dhe pa pasur nevojë për t’i kontrolluar ato.

Por në të njëjtën kohë, tenxherja me presion fsheh shumë rreziqe, ndaj ky rast është shumë i rëndësishëm për t’u marrë në konsideratë nga të gjithë ata që e përdorin. Për të shpejtuar procesin në gatim, krijohet një presion i tepërt. Ajri i ngjeshur brenda pajisjes është i aftë të shkaktojë dëm serioz për njerëzit.

Cassie lë fëmijët e saj në dhomë dhe shkon drejt kuzhinës për të fikur sobën dhe të hapte valvulën e lëshimit të presionit. Avulli i doli lart siç është normale. Më pas kapaku i tenxheres shpërtheu, e kjo përshkak se lëshimi i presionit nuk kishtë përfunduar ende.

Ajo ka shpjeguar se kapaku i tenxheres fluturoi dhe një pjesë e supës shumë e nxehtë ra mbi trupin e saj dhe të bashkëshortit.

Gruaja hoqi direkt rrobat dhe u drejtua drejt dushit. Pasi bëri dush me ujë të ftohtë ajo dhe bashkëshorti i saj u nisën me ambulancë drejt spitalit, ku të dy kishin marrë djegie të mëdha në krahëror, dhe bark.

Burri i saj kishte shumë plagë serioze në stomak sepse nuk arriti të futeshe në dush. Dhimbjet e tyre kanë qenë të tmerrshme dhe të dy dhe fëmijët e tyre ndihen më të friksuar se kurrë. Përmes këtij postimi çifti i bën thirrje të gjithëve atyre që përdorin këto tenxhere dhe të jenë më të vëmendshëm se kurrë. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin