image MB dhe Polonia do të ndërtojnë dy fshatra në Ukrainë për të strehuar njerëzit pas pushtimit rus
[wp-story id="814678"]

Botë

MB dhe Polonia do të ndërtojnë dy fshatra në Ukrainë për të strehuar njerëzit pas pushtimit rus

news image

Mbretëria e Bashkuar dhe Polonia do të ndërtojnë dy fshatra të përkohshëm në Ukrainën perëndimore dhe qendrore për të siguruar strehim për njerëzit që janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre nga pushtimi rus, ka thënë qeveria e Mbretërisë së Bashkuar.

Fshatrat në Lviv dhe Poltava do të ofrojnë strehim për më shumë se 700 ukrainas, një pjesë e miliona njerëzve të zhvendosur në Ukrainë ose që janë larguar nga vendi që nga fillimi i luftës më shumë se një vit më parë.

Mbretëria e Bashkuar ka njoftuar deri në 10 milion funte në fonde për të mbështetur partneritetin, i cili do të ofrojë strehimore të përkohshme, furnizime me energji dhe ndihmë për ata që kanë ikur nga luftimet e rënda në vijat e frontit ose kanë humbur shtëpitë e tyre për shkak të bombardimeve ruse.

Në një deklaratë, sekretari i jashtëm i Britanisë James Cleverly tha:

“Gjatë vitit të kaluar, Putini ka vazhduar të synojë shtëpitë dhe infrastrukturën e civilëve, me popullin ukrainas duke paguar një çmim të rëndë. Ky partneritet i ri MB-Poloni do të ndihmojë në sjelljen e dritës, ngrohjes dhe shtëpive për ata që kanë më shumë nevojë.”

Komuniteti ndërkombëtar është i vendosur në vendosmërinë tonë të përbashkët për të mbështetur popullin ukrainas dhe për t’i parë ata të mbizotërojnë me një paqe të drejtë në kushtet e Ukrainës.

/GazetaSinjali/