image Mane zbulon se si ishte i gatshëm që të firmoste "kontratën e vdekjes", për të luajtur i lënduar për Senegalin
[wp-story id="814678"]

Futboll

Mane zbulon se si ishte i gatshëm që të firmoste “kontratën e vdekjes”, për të luajtur i lënduar për Senegalin

news image

Sadio Mane ka zbuluar se ai sfidoi dëshirat e Liverpoolit dhe i bëri një ofertë Senegalit gjatë Kupës së Kombeve të Afrikës që do ta kishte parë atë të merrte përgjegjësinë e plotë nëse do të vdiste në fushë.

Sulmuesi 30-vjeçar pësoi një lëndim gjatë ndeshjes së 16-të të fundit kundër Cape Verde në janar, me një përplasje me Vozinha që e çoi në largimin e tij nga fusha menjëherë pasi shënoi golin e parë në një fitore 2-0.

Mane u këshillua të kalonte të paktën pesë ditë pushim, por një njeri i dëshpëruar për të udhëhequr kombin e tij drejt lavdisë ua bëri të qartë mjekëve dhe trajnerëve se ai do të shkonte në çerekfinale me çdo kusht, transmeton Sinjali Sport.

Mane i tha ‘Pro Direct Soccer France’ për vendosmërinë e tij për të mos humbur asnjë ndeshje për Senegalin: “Kur u lëndova kundër Cape Verde dhe pata tronditje, nuk fola kurrë për këtë atë ditë.

Liverpooli bëri presion mbi federatën dhe i shkroi një letër FIFA-s se më duheshin të paktën pesë ditë pushim, që do të thoshte se do të humbisja çerekfinalet.

Mjeku ynë i kombëtares gjithashtu duhej t’i zbatonte këto rregulla. Kur më thanë këtë, unë thirra trajnerin dhe i thashë: “Doktori nuk do që unë të luaj, por duhet të më futësh në 11-shen startuese”.

E thirra presidentin e federatës dhe i thashë se duhet të kemi një takim sepse duhet të luaj. Unë mund të heq dorë nga jeta ime.”

Mane shtoi se përfundimisht u rreshtua kundër Guinesë Ekuatoriale në tetën e fundit: “Unë thashë ‘E di që nuk duhet të luaj, por le të kemi një kontratë. Do të jetë përgjegjësia ime, do të firmos”.

“Nëse unë vdes, ata duhet të thonë se është faji im. Askush nuk ka faj. Ata thanë “Sadio, nuk mund të luash”, por unë thashë “jo, jo, nuk bëhet fjalë”.

“Ishte rreth orës 01:00 ose 02:00, të gjithë u kapën nga paniku dhe unë i thashë ‘trajner, e di që edhe ti je i frikësuar. Thjesht shkruani një letër që thotë se kam luajtur vullnetarisht në rast se vdes ose çfarëdo të ndodhë’. Të gjithë ishin të tensionuar.

Unë nuk e firmosa letrën, por më në fund më thanë ‘jo, jo nuk është e mundur’, por isha gati ta bëja, kështu që doktori tha ‘Mirë, le të bëjmë një skanim në mëngjes ditën e ndeshjes’.

Në mëngjes, ne bëmë skanimin, e dërguam në Konfederatën e Futbollit Afrikan, ata kontrolluan me mjekun, nuk kishte asgjë, kështu që doktori tha ‘Mirë, mund të luani’ sepse të më shihje duke nënshkruar një letër do të ishte e komplikuar edhe për të. Faleminderit Zotit gjithçka shkoi mirë.”

Pasi u largua për t’u përballur me Guinenë Ekuatoriale, Mane ndihmoi Senegalin të fitonte 3-1.

Më pas ata mbizotëruan me të njëjtin rezultat ndaj Burkina Fasos në gjysmëfinale, duke caktuar një datë me Egjiptin në finale.

Përfundoi pa gola pas 120 minutash, por Mane mbajti nervat e tij për të kthyer në shënjestër goditjen vendimtare për Senegalin, duke i siguruar titullin e parë historik kontinental.

/GazetaSinjaliSport/