image Lufta Rusi-Ukrainë nxit shqetësimet greke në Mesdhe

Botë

Lufta Rusi-Ukrainë nxit shqetësimet greke në Mesdhe

news image

Greqia përgatitet për reagimin rus rreth qëndrimit për krizën në Ukrainë.

Marrëdhëniet ruso-greke janë përkeqësuar pasi Greqia dërgoi dy avionë me pushkë kallashnikov dhe municione për të ndihmuar Ukrainën.

Duke folur në parlamentin grek më 1 mars, kryeministri Kyriakos Mitsotakis e quajti pushtimin e Ukrainës nga presidenti rus Vladimir Putin një “shkelje të qartë” të Kartës së Kombeve të Bashkuara në një përpjekje për të “shfuqizuar lirinë e një vendi tjetër“.

Ambasada ruse në Greqi në Twitter u bëri thirrje “politikanëve shumë të lartë” që të “vijnë në vete” dhe “të ndalojnë propagandën anti-ruse”.

Maria Zakharova, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, e quajti vendimin e Greqisë për të dërguar armë në Ukrainë “thellësisht të gabuar” dhe “kriminal“, duke paralajmëruar se “në fund, armët do të kthehen kundër civilëve, përfshirë grekët“, duke iu referuar 150,000 grekëve etnikë. Grekët ukrainas të cilët banojnë kryesisht në qytetet e rrethuara të Ukrainës, Mariupol dhe Odesa.

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov shkaktoi alarm në Greqi më 21 shkurt, kur ai hoqi një paralele midis separatistëve rusë që luftonin në rajonin e Donbasit të Ukrainës dhe turqve etnikë të Republikës së vetëshpallur Turke të Qipros Veriore (TRNC).

Shikoni Qipron. Republika Turke e Qipros Veriore është shpallur në mënyrë të njëanshme në veri. Ajo refuzon të respektojë rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, por askush nuk po ua mohon përfaqësuesve të Qipros Veriore të drejtën për të qenë pjesë e dialogut”, tha Lavrov, duke argumentuar se rusët e Donbasit duhet të kishin të njëjtin privilegj diplomatik.

/GazetaSinjali/