image Lufta në Ukrainë, Kievi: Humbasim 170 milionë dollarë çdo ditë

Botë

Lufta në Ukrainë, Kievi: Humbasim 170 milionë dollarë çdo ditë

news image

Ukraina po humbë 170 milionë dollarë çdo ditë si e shkëputur nga qasja në det si dhe potenciali i saj i eksportit është ulur, tha kryeministri Dennis Smigal.

“90 milionë ton produkte bujqësore, të cilat Ukraina planifikoi t’i eksportonte në vendet në Azi, Afrikë dhe Evropë, janë bllokuar”,  tha Smegal në portin jugor të Odessa, duke folur së bashku me presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel.

Kryeministri ukrainas vuri në dukje se disa produkte ishin eksportuar me rrugë ose hekurudha, por disa rezerva të tjera mbetën në zonat e bombarduara ose të pushtuara nga Rusia.

/GazetaSinjali/