image Lufta në Ukrainë: Gjendet varr masiv në qytetin e çliruar të Izyumit

Botë

Lufta në Ukrainë: Gjendet varr masiv në qytetin e çliruar të Izyumit

news image

Kreu i policisë rajonale Volodymyr Tymoshko tha për BBC se më shumë se 400 trupa mendohej se ishin varrosur atje.

“Rusia lë vdekjen kudo,” tha Presidenti Volodymyr Zelensky, duke përmendur varreza të tjera masive të raportuara të gjetura pas tërheqjes së trupave ruse.

Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë akuzuan më parë trupat ruse për krime lufte. Moska e mohon këtë.

Nuk është ende e qartë se çfarë ndodhi me viktimat, por disa llogari kanë sugjeruar se shumë mund të kenë vdekur nga bombardimet dhe mungesa e aksesit në kujdesin shëndetësor.

Ka gjithashtu shenja se disa nga varret mund t’i përkasin ushtarëve ukrainas.

Z. Tymoshko tha se zhvarrosjet do të fillojnë të premten për të marrë një pamje më të qartë të numrit të viktimave në qytet, i cili ishte nën pushtimin rus për më shumë se pesë muaj.

Dhe në fjalimin e tij vonë të enjten, Presidenti Zelensky tha se më shumë “informacione të qarta dhe të verifikuara” do t’u paraqiten të premten gazetarëve ukrainas dhe të huaj.

“Ne duam që bota të dijë se çfarë po ndodh në të vërtetë dhe në çfarë ka çuar pushtimi rus. Bucha, Mariupol, tani, për fat të keq, Izyum,” tha ai.

Udhëheqësi ukrainas po i referohej varreve masive të supozuara të gjetura këtë pranverë në Bucha, pranë kryeqytetit Kiev, dhe gjithashtu pranë Mariupolit – porti kryesor juglindor i Ukrainës i pushtuar tani nga trupat ruse.

Andriy Yermak, kreu i zyrës së Presidentit Zelensky, postoi një foto të varrit masiv të supozuar, duke thënë gjithashtu se priten më shumë informacion të premten.

Pjesa më e madhe e Izyum-it shtrihet në rrënoja, me një politikan vendas që u tha gazetarëve se deri në 80% e infrastrukturës së qytetit është shkatërruar dhe trupat janë ende duke u zbuluar në rrënoja.

/GazetaSinjali/