image Lista Serbe reagon pas futjes së Radojiçiqit në listën e zezë të Britanisë

Politikë

Lista Serbe reagon pas futjes së Radojiçiqit në listën e zezë të Britanisë

news image

Pasi që Mbretëria e Bashkuar e ka sanksionuar Milan Radojiçiqin, nënkryetar i Listës Serbe, si person të korruptuar, ky subjekt ka reaguar duke i quajtur lëvizje shpifëse nga armiqtë e popullit serbë.

“Dënojmë ashpër lëvizjet shpifëse të kryera nga armiqtë e njohur të popullit serb duke futur në lista të zeza nënkryetarin e listës serbe Milan Radoiçiq dhe serbët tjerë që janë atdhetarë dhe bartës të rezistencës ndaj pushtimi i veriut të Kosovës dhe Metohijes nga Albin Kurti”, thuhet në reagimin e Listës Serbe.

Më tej në njoftim thuhet se paralelisht me zbatimin e dhunës institucionale dhe represionit nga forcat speciale të armatosura kundër serbëve në jug dhe veri të Ibrit, serbo-hatërsit kanë aktivizuar agjentët e tyre me qëllim që përmes la të thyejnë rezistencën e popullit serb duke menduar serbët që nuk pranojnë të dorëzohen dhe të tërhiqen në ballë bastisjeve të hordhive nga Prishtina.

“Për të gjithë serbët në Kosovë, por edhe në gjithë Serbinë është një matricë e qartë me të cilën në momentin kur Prishtina po e ngacmon popullin serb, kushdo që e ngrit zërin në qëllimin e mbrojtjes së të drejtave dhe lirisë së popullit tonë është kriminel”, thuhet në njoftim.

Lista Serbe, theksojnë se nuk ka asnjë listë të zezë, të kuqe apo ndonjë ngjyrë tjetër që mund ta ulë respektin që në mesin e serbëve në Kosovë ka nënkryetari Milan Radojičić. Çka është më shumë, këto lëvizje dhe etiketime transparente pa asnjë provë kundër tij, që i bëjnë dobi Albin Kurtit për ta paraqitur veriun si pjellë e krimit, tregojnë gjithë nervozizmin e atyre që duan t’i shohin serbët në gjunjë për më shumë se dy dekada, asimiluar ose dëbuar nga shtëpitë e tyre.

Më tej në njoftim thuhet se po të mos ishte e trishtueshme, do të ishte qesharake sikur në momentin kur gypat e gjatë të forcave speciale shqiptare të lëkundeshin mbi fëmijët tanë, britanikët kujtonin se mund ta ndihmonin fëmijën e tyre në Prishtinë duke u munduar t’ia nxijnë fytyrën serbëve të nderuar, por ata kurrë nuk do ta kujtojnë o gjykojnë ngacmimet e serbëve në Hoçë të Madhe, Leposaviq, Mitrovicë, Strpac apo shumë vende tjera nëpër Kosovë.

“Zotërinj të nderuar, e kuptuam mesazhin, përgjigja jonë mbetet e njëjtë: Nuk ka dorëzim, sepse nga këtu nuk ka kthim mbrapa”, thuhet në njoftimin e Listës Serbe.
/GazetaSinjali/