image Jevtiq: Pres që pesëshja të krijojë mekanizma që mundësojnë themelimin e Asociacionit

Politikë

Jevtiq: Pres që pesëshja të krijojë mekanizma që mundësojnë themelimin e Asociacionit

news image

Nënkryetari i Listës Serbe, Dalibor Jevtiq, tha se pret që pesë emisarët euro-amerikanë të cilët vizituan Beogradin dhe Prishtinën, të krijojnë më në fund mekanizmat që do të mundësojnë krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

“Së pari nuk kam asnjë pritshmëri nga Kurti, pavarësisht se çfarë mund t’i ketë thënë apo premtuar në takim. Dhe presidenti i Francës tha se ka pasur premtime të bëra më parë, të cilat nuk janë realizuar. Prandaj nuk pres që të ndryshojë asgjë”, tha Jevtiq për Kosovo Online.

Jevtiq tha emisarët Miroslav Lajçak dhe Gabriel Escobar iu kishin thënë atyre se “Asociacioni do të formohet si parakusht për zgjedhjen e çështjeve tjera”.

/GazetaSinjali/