image Lavrov dhe Guterres përplasen në seancën e OKB-së

Botë

Lavrov dhe Guterres përplasen në seancën e OKB-së

news image

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov po kryeson një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së këtë pasdite dhe është përplasur me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së António Guterres.

Guterres tha se pushtimi rus i Ukrainës po shkakton “vuajtje dhe shkatërrim masiv për vendin dhe popullin e tij” dhe bëri thirrje për “përgjigje efektive” urgjente.

Shefi i OKB-së shtoi se bota përballet me tensione të larta historike midis fuqive të mëdha.

Megjithatë, si përgjigje, Lavrov, i cili është një nga ministrat kryesorë të Putinit dhe ka qenë në krye të punëve të jashtme të Rusisë për 19 vjet, fajësoi SHBA-në dhe aleatët e tyre perëndimorë. Ai tha se OKB-ja “po duronte një krizë të thellë” dhe se SHBA-ja e kishte zëvendësuar ligjin ndërkombëtar me “një rend të caktuar të bazuar në rregulla”.

Lavrov tha se SHBA kishte “përqafuar një politikë të shkatërrimit” të arkitekturës së OKB-së.

/GazetaSinjali/