image Ky është grupi kriminal që dyshohen për trafikim me armë, bashkëpunonin me serbë nga Veriu dhe Serbia
[wp-story id="814678"]

Ekskluzive

Ky është grupi kriminal që dyshohen për trafikim me armë, bashkëpunonin me serbë nga Veriu dhe Serbia

news image

Gjatë ditës së hënë, Drejtoria për Hetimin e Krimit të Organizuar, me urdhër të Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës ka realizuar një aksion ku janë bastisur pesë lokacione në rajonin e Mitrovicës dhe Prishtinë, i cili ka rezultuar me arrestimin e pesë personave të cilët dyshohet se janë përfshirë në trafikim me armë, raporton Gazeta Sinjali.

Burimet e Gazetës Sinjali brenda Prokurorisë kanë bërë me dije se të dyshuarit të cilët kanë vepruar në mënyrë të organizuar si grup i rrezikshëm kriminal janë:

  • Esat Xhemajli – 52-vjeçar
  • Selman  Selmani 44-vjeçar
  • Shemsedin Dobërlluka 53-vjeçar
  • Sabit Sahiti 38-vjeçar
  • Sheremet Jashari 68-vjeçar

Ndaj pesë të dyshuarve Prokuroria ka parashtruar kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh, pasi që të njëjti dyshohet se në vazhdimësi kanë bashkëpunuar me persona ende të paidentifikuar të nacionalitetit serb nga veriu i Kosovës dhe Serbia, me qëllim që të furnizojnë, transportojnë dhe të shesin në mënyrë të paautorizuar armë zjarri dhe municion.

Gjatë kontrollit dhe bastisjeve të kryera në prona/shtëpi banimi, në cilësi të provave materiale janë sekuestruar:

  • njëzetë (20) armë (AK-47),
  • njëzetë (20) karikatorë AK 47,
  • dy automjete,
  • gjashtë (6) telefona si dhe
  • dokumente relevante për rastin.

Sipas kërkesës së Prokurorisë për paraburgim të cilën e ka siguruar Sinjali, në bashkëkryerje, të dyshuarit kanë arritur që të përgatisin një sasi të madhe të armëve, të cilat dyshohet se si destinacion të mundshëm kishin Gjermaninë.

Të dyshuarit kanë dalë para gjyqtarit të procedurës paraprake, me ç’rast Gjykata u ka shqiptuar atyre masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji nën dyshimet se kanë kryer në bashkëkryerje veprat penale “Importi, eksporti, furnizimi, transportimi, prodhimi, këmbimi, ndërmjetësimi ose shitja e paautorizuar e armëve apo materieve plasëse” dhe “Mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”.

Shënim: Personat e apostrofuar në këtë artikull prezumohen të pafajshëm derisa fajësia e tyre të mos provohet me vendim të formës së prerë nga gjykata.

/GazetaSinjali/