image Kushte të vështira në Volnovakha teksa civilët fshihen nën tokë për ditë të tëra
[wp-story id="814678"]

Botë

Kushte të vështira në Volnovakha teksa civilët fshihen nën tokë për ditë të tëra

news image

Frika po rritet për civilët e bllokuar në qytetet e rrethuara jugore të Ukrainës, Mariupol dhe Volnovakha, ndërsa sulmi nga forcat ruse vazhdon.

Një burrë, i cili u arratis nga Volnovakha dy ditë më parë, i tha CNN për kushtet në pjesë të ndryshme të qytetit, ku ai kaloi ditë të tëra duke u fshehur në një bodrum.

Njerëzit janë atje për 11 ditë tani. Disa dolën, por rreth 450 janë ende atje“, tha ai për CNN, duke shtuar se ai nuk ka pasur asnjë komunikim me njerëzit që kur u largua dhe ata janë ende atje me sa di ai.

Njerëzit janë të sëmurë. Nuk ka tualet. Vajzat dhe gratë përdorin një kovë për tualet dhe e nxjerrin jashtë kur nuk ka granatime”, tha ai.


Sipas tij, ushqimi dhe uji janë shumë të kufizuara, bodrumi merr ajër të pastër vetëm kur nuk ka granatime, gjë që është e rrallë.

Ka erë erë të madhe gjatë gjithë kohës. Fëmijët po vjellin. Nuk ka vend për t’u shtrirë“, përfundoi ai.

/GazetaSinjali/