image Termocentrali i Çernobilit i kthehet normalitetit, forcat ruse largohen plotësisht, nis furnizimi me energji - Sinjali

Termocentrali i Çernobilit i kthehet normalitetit, forcat ruse largohen plotësisht, nis furnizimi me energji

news image

Operatori shtetëror i energjisë elektrike i Ukrainës thotë se ka rikthyer energjinë e besueshme në zonën e përjashtimit të Çernobilit, vendi i aksidentit bërthamor të vitit 1986.

Mesohet se linja e fundit e energjisë 330 kV është rilidhur atje. Më herët, thuhet në të, një linjë tjetër 330 kV u kthye në qarkullim, në veri të Kievit, e cila “bëri të mundur përmirësimin e besueshmërisë së furnizimit me energji elektrike për kryeqytetin”.

Në një postim në Facebook, CEO i Ukrenergo, Volodymyr Kudrytskyi tha se okupimi ushtarak rus i Çernobilit – i cili tani ka përfunduar kishte shkaktuar shumë përçarje në Çernobil.

“Pas largimit të rusëve, riparuesit tanë menjëherë pasi xhenierët hetuan dhjetëra kilometra linja, rivendosën rezistencën dhe pajisjet e tjera”, tha ai.

Një zonë përjashtimi që mbulonte rreth 2,600 km katrorë (1,000 milje katrore) u vendos rreth termocentralit bërthamor të Çernobilit pas shpërthimit katastrofik atje në 1986.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin