image Kurti: Prokuroria e Shtetit të intervistojë si dëshmitar presidentin Thaçi
[wp-story id="814678"]

Kosovë

Politikë/ Kurti: Prokuroria e Shtetit të intervistojë si dëshmitar presidentin Thaçi

news image

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka kërkuar që presidenti, Hashim Thaçi të intervistohet si dëshmitar nga Prokuroria e Shtetit. Krejt kjo pas deklaratave të këtij të fundit se ka informacione se kërcënimin e “Gardës Vullnetare Shqiptare” ndaj Kurtit, e ka shkruar vet ai.

Ndërkaq tha se do të respektojnë aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese, përderisa ai është interpretim kushtetues, siç është vet mision i saj.

Shefi i ekzekutivit pasi bëri homazhe në përvjetorin e masakrës në burgun e Dubravës, tha se ndaj tyre më shumë ka opozitarizëm nga presidenti, se nga vet partitë opozitare.

 “Presidenti meqenëse ka informacione të tilla do të duhej të intervistohej nga prokurori i shtetit së paku si dëshmitar. Nëse paska informacione të tilla ai duhet të i ndihmoj institucioneve të drejtësisë të zbardhin këtë kërcenim ndaj meje”, tha ai.

Kurti sërish e cilësoi si të frustruar Thaçin, derisa theksoi se ai është në panik.

 “Këto janë deklarata të pamatura dhe të bazuara të presidentit të frustruar dhe në panik. Meqenëse është i pakënaqur që është nga ulësja e tij. Unë i pata ofruar të jap dorëheqjen dhe të vij në garë zgjedhore sepse nuk po sillet si president, por si një politikan opozitar. Është evidente që qeveria në detyrë, kryeministri në detyrë më shumë kanë opozitarizëm nga presidenti se sa nga opozita. Meqenëse se dëshiron të bëj opozitarizimin le të kalojë në opozitë. Presidenti duhet të respektojë unitetin e popullit. Ai po e sulmon qeverinë në detyrë pas mocionit të detyrës”, tha ai./ Gazeta Sinjali/