image Kurti merr pjesë në Konferencën e Ballkanit Perëndimor në Vjenë, të pranishëm edhe Lajçak e Bërnabiq - Sinjali

Kurti merr pjesë në Konferencën e Ballkanit Perëndimor në Vjenë, të pranishëm edhe Lajçak e Bërnabiq

news image

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është në Austri për të marrë pjesë në Konferencën e Ballkanit Perëndimor që organizohet nga qeveria austriake, transmeton Gazeta Sinjali.

Në këtë konferencë do të merr pjesë edhe emisari special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, si dhe kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq.

Këtë e kanë konfirmuar për Sinjalin burimet brenda qeverisë.

Kancelari austriak Sebastian Kurzdo të mirëpresë udhëheqësit e Kosovës, Serbisë, Malit të Zi, Bosnjës dhe Hercegovinës dhe Maqedonisë së Veriut për të diskutuar për riatdhesimin e migrantëve ilegalë dhe perspektivën e anëtarësimit.

Vendet e Ballkanit Perëndimor janë të zotuara që të luftojnë bashkë migracionin ilegal, ka thënë Kurz para takimit në Vjenë. /GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: