image Kupa e Botës 2026: Turneu do të rritet me 40 ndeshje më shumë, pas zgjerimit me 48 ekipe

Futboll

Kupa e Botës 2026: Turneu do të rritet me 40 ndeshje më shumë, pas zgjerimit me 48 ekipe

news image

FIFA është e vendosur të miratojë një zgjerim të Kupës së Botës për meshkuj me 40 ndeshje të tjera nga turneu i vitit 2026 në Amerikën e Veriut.

Vendimi për t’u rritur nga 64 në 104 ndeshje – në vend të 80 të planifikuara fillimisht në 2026 – do të merret në një takim të këshillit drejtues të organit drejtues në Kigali, Ruandë.

Shtimi i ndeshjeve e ndihmon FIFA-n të ndjekë objektivin e saj prej më shumë se 9 miliardë paund të ardhurash, por gjithashtu zgjidh çështjet e formatit të ngjarjes që bashkëorganizohet nga Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Meksika.

FIFA tashmë kishte rënë dakord të zgjeronte turneun nga 32 në 48 ekipe.

Në vend që të ketë 16 grupe secili me tre ekipe, FIFA do të ketë 12 grupe secili me katër vende, thonë burimet.

Numri i kombinuar i ditëve të pushimit, lirimit dhe turneut mbetet i njëjtë me Kupat e Botës së mëparshme në 2010, 2014 dhe 2018 – 56 ditë.

Dy skuadrat e para do të kalojnë në raundin e 32-të me tetë skuadrat më të mira të vendit të tretë.

Kjo do të thotë se skuadrat që arrijnë në finale tani do të duhet të luajnë tetë ndeshje, në vend të shtatë të luajtura nga finalistët e Katarit 2022, Argjentina dhe Franca.

Finalja në Shtetet e Bashkuara do të zhvillohet të dielën më 19 korrik 2026.

/GazetaSinjaliSport/