image Kryeministri i Japonisë evakuuohet pas hedhjes së një bombe tymi pranë tij - VIDEO

Botë

Kryeministri i Japonisë evakuuohet pas hedhjes së një bombe tymi pranë tij – VIDEO

news image

Kryeministri i Japonisë Fumio Kishida është evakuuar i padëmtuar nga një ngjarje publike pasi ndaj tij u hodh një bombë tymi.

Një person u ndalua në vendin e ngjarjes në Wakayama, ku Kishida do të mbante një fjalim, raportuan mediat lokale.

Një dëshmitar tha se ata panë një person duke hedhur diçka, të ndjekur nga tym, ndërsa një tjetër tha se kishte dëgjuar një zhurmë të madhe. Nuk raportohet për të lënduar.

Policia thotë se ka bërë një arrestim, por deri më tani nuk ka pranuar të komentojë më shumë.

Transmetuesi publik japonez, NHK, citoi Kishida të thoshte se kishte një “shpërthim të fortë” në vend. “Policia po heton detajet, por unë do të doja të kërkoja falje që shqetësova shumë njerëz dhe u shkaktova telashe.”

NHK transmetoi pamjet në të cilat turma njerëzish duket se po largohen nga vendi i ngjarjes.

Personi i ndaluar është arrestuar nën dyshimin për pengim biznesi, raporton gjithashtu transmetuesi.

Z. Kishida sapo kishte filluar të mbante një fjalim pasi vizitoi portin e peshkimit në Wakayama për një ngjarje fushate kur objekti u hodh dhe ai u mbulua.

Raportet e mediave lokale thonë se ai do të vazhdojë orarin e tij të planifikuar për pjesën tjetër të ditës.

/GazetaSinjali/