image Kosova mposht Izraelin, arrin fitoren e dytë në kualifikueset për Evropian

Futboll

Kosova mposht Izraelin, arrin fitoren e dytë në kualifikueset për Evropian

news image

Kosova ka shënuar fitore sonte ndaj Izraelit në kualifikimet e Euro 2024.

Kombëtarja dardane ka triumfuar me rezultat minimal 1-0 ndaj izraelitëve në “Fadil Vokrri”.

Goli i vetëm i ndeshjes u realizua nga Milot Rashica në minutën e 41-të të ndeshjes.

Kjo është fitorja e dytë e Kosovës në këtë cikël kualifikues – e dyta radhazi, pas asaj paraprake ndaj Andorrës.

Dardanët janë pa ndonjë gjasë kualifikimi, teksa tani arrijnë në kuotën e 10 pikëve në grupin I, e ranguar në pozitën e katërt.

Kosova dy ndeshjet e fundit të këtij cikli i zhvillon ndaj Zvicrës si mysafir më 18 nëntor dhe tre ditë më vonë pret në Prishtinë kombëtaren e Bjellorusisë, në ndeshjen e fundit të kualifikimeve për Evropian.

/GazetaSinjaliSport/