image Kosnett konfirmon presionin e shtuar nga SHBA-ja për heqjen e taksës

Kosovë

Deklaratë/ Kosnett konfirmon presionin e shtuar nga SHBA-ja për heqjen e taksës

news image

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett sot u ka bërë të qartë edhe njëherë liderëve politikë se taksa ndaj produkteve serbe duhet të hiqet.

Kjo është bërë e ditur përmes një postimi të bërë nga ambasada amerikane në rrjetin social Facebook, shkruan Gazeta Sinjali.

“Ambasadori Kosnett po vazhdon të takohet me përfaqësuesit e qeverisë së re, ndërsa sot  është takuar me ministrin e Punëve të Brendshme, Agim Veliun. Ai është takuar me kryeministrin, kryeparlamentaren Osmani dhe zëvendëskryeministrat Hoti e Abazi si dhe ministrin e Punëve të Jashtme, Glauk Konjufcën. Ai po takohet gjithashtu edhe me liderët e partive opozitare. Në të gjitha këto takime, si në takimet e rregullta me kryeministrin Kurti, ambasadori Kosnett ka folur për rëndësinë e marrëdhënieve të SHBA-së me Kosovës, me fokus në avancimi ne synimeve tona të ndërsjella për të siguruar paqen, drejtësinë dhe prosperitetin si dhe përfitimet ekonomike që vijnë duke eliminuar menjëherë tarifat”, thuhet në njoftimin e ambasadës në Facebook.

https://www.facebook.com/kosovo.usembassy/posts/4170958796263577?__xts__[0]=68.ARD5FjC4se_EcXl0yhnoNiScEtW5xLFcKkWwV_IPqbF4GVLNNrXVW4fCe_aNDrI1xq4aeSKwrXEBkY1W5woHyJuWJPKTVCvyxkXfxCyTAuAmB2OCe_gCZxT9fohi7lzdR6EPkxM7S3ieszWlwo5WZ9rke-rXQGvkM0aKuYqt3UWWSxjyBRCMFM9CSi2cTfd4H9VW5ai0TfenS0lVaUkqxYxJCYv-6QvOGQUlsneHGFft0Texyktn2tMi6FDs3Jldau-PUwQFst-O2lMyYMu9dgukeb8tRXS9IOtdusjcVl1yVvG7HAqIosHTP_WrZiDzMbiQGZQZU_m_rzjvePVFsn6Alw&__tn__=-R

Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vazhdimësi u kanë bërë thirrje liderëve politikë për të hequr taksën 100% ndaj produkteve serbe dhe atyre të Bosnje e Hercegovinës, teksa kanë thënë se janë kundër  reciprocitetit që është paralajmëruar nga Qeveria Kurti./Gazeta Sinjali/