image Kombëtaret evropiane nuk pajtohen me vendimin e FIFA-s që Rusia t'i vazhdojë kualifikimet për Botëror

Futboll

Kombëtaret evropiane nuk pajtohen me vendimin e FIFA-s që Rusia t’i vazhdojë kualifikimet për Botëror

news image

FIFA ka vendosur që Rusia mund ta vazhdojë kampanjën e saj për t’u kualifikuar në Kupën e Botës të këtij vit, pavarësisht se kundërshtarët e tyre refuzojnë të luajnë kundër tyre.

Përderisa Anglia u bë vendi i fundit që tha se do të bojkotonte ndeshjet kundër Rusisë pas pushtimit të Ukrainës, FIFA më në fund i dha fund ditëve të heshtjes mbi këtë temë vetëm për të miratuar efektivisht status quo-në.

Nën një seri “masash fillestare” të miratuara nga këshilli i FIFA-s të dielën, ndeshjet play-off të Kupës së Botës të muajit të ardhshëm ndërmjet Rusisë dhe Polonisë do të zhvillohen në një vend neutral dhe pa spektatorë.

Rusia gjithashtu do të detyrohet të emërohet “Unioni i Futbollit të Rusisë (RFU)” në një jehonë të dënimit të vendosur ndaj vendit në Lojërat Olimpike. As flamuri rus nuk do të valëvitet dhe as himni nuk do të luhet.

Por propozimi i FIFA-s u refuzua menjëherë nga autoritetet polake të futbollit, të cilët në fillim të kësaj fundjave kishin deklaruar vendosmërinë e tyre për të bojkotuar çdo ndeshje me Rusinë, një ndjenjë e ndarë nga lojtarët individualë, përfshirë sulmuesin yll Robert Lewandowski. Polakët u bashkuan më pas në një bojkot nga Suedia dhe Republika Çeke, njëri prej të cilëve është planifikuar të takohet me fituesin e asaj barazimi në një finale të play-off-it.

Presidenti i Federatës polake, Cezary Kulesza e cilësoi vendimin e FIFA-s si “të papranueshëm”.

“Në situatën e luftës në Ukrainë, ne nuk jemi të interesuar për lojën e paraqitjes”, tha ai. “Pozicioni ynë mbetet i pandryshuar: Kombëtarja polake NUK do të luajë kundër Rusisë në ndeshjen e play-off-it, pavarësisht nga emri i skuadrës ruse”.

Federata polake ndërmori gjithashtu hapin për t’i shkruar zyrtarisht FIFA-s për të refuzuar masat dhe për të kërkuar që Rusia të përjashtohet nga Kupa e Botës.

Të dielën Anglia iu bashkua atij grupi. Në një ndërhyrje të bërë më pak se një orë përpara se FIFA të publikonte kushtet e tyre, Federata e Futbollit tha se ata nuk do të luanin asnjë ndeshje ndërkombëtare kundër Rusisë në asnjë nivel “për të ardhmen e parashikueshme”.

Kampionia e botës, Franca tha gjithashtu se mbështeste dëbimin e Rusisë nga futbolli ndërkombëtar, me Nowl Le Grawt, president i Federatës Franceze të Futbollit, duke thënë se sporti “nuk mund të mbetet neutral” pas pushtimit të Ukrainës. “Bota e sportit, dhe veçanërisht futbolli, nuk mund të qëndrojë neutrale. Sigurisht që nuk do ta kundërshtoja dëbimin e Rusisë”, tha Le Grawt për gazetën franceze Le Parisien.

Deri më tani, FIFA nuk ka ndërmarrë asnjë veprim në lidhje me play-off-et e ardhshme të Kupës së Botës, që do të mbahen muajin e ardhshëm, dhe as mundësinë që Rusia të kualifikohet në turneun final. Në një deklaratë javën e kaluar, organi qeverisës botëror do të thoshte vetëm se vazhdoi “të monitorojë situatën” dhe se “përditësimet … do të komunikohen në kohën e duhur”.

/GazetaSinjaliSporti/