image Klitschko: Të shtënat rreth Kievit janë të vazhdueshme

Botë

Klitschko: Të shtënat rreth Kievit janë të vazhdueshme

news image

Ish-kampioni i boksit në peshat e rënda Wladimir Klitschko, vëllai i kryetarit të bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, tha se të shtënat janë “të vazhdueshme” rreth kryeqytetit ukrainas.

Në qytetin e Kievit, kur shkoni në shtrat, dëgjoni shpërthime, lëshime raketash për të mbrojtur qytetin si dhe ulje, nga plumbat në raketa këtu në territorin e qytetit të Kievit“, tha Klitschko në një intervistë për CNN.

Ky presion është i madh mbi ne, por ne qëndrojmë së bashku kundër këtij agresioni rus”, tha ai.

Klitschko paralajmëroi gjithashtu për potencialin e raketave ruse që mund të godasin një central bërthamor.

Javën e kaluar, trupat ruse pushtuan Zaporizhzhia, centralin më të madh bërthamor të Ukrainës, pasi një zjarr i shkaktuar nga sulmi u shua.

Vendet në mbarë botën e dënuan me shpejtësi atë, me ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Ukrainë që paralajmëroi se një sulm në një central bërthamor ishte një “krim lufte” dhe Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara thirri një takim urgjent.

Ukraina është nën kërcënim të madh dhe bota është nën kërcënim të madh”, tha Klitschko.

Për të mos harruar se ato raketa që fluturojnë në anën ukrainase – raketat ruse – mund të shkatërrojnë një nga termocentralet e shumta bërthamore që kemi. Njëri ishte djegur dy ditë më parë”, tha ai.

Nuk ka ende ndonjë rrjedhje të qartë, por ne kemi ende reaktorë të shumtë“, tha ai.

/GazetaSinjali/