image Kina thotë se nuk do t'u shesë armë palëve të përfshira në konfliktin në Ukrainë

Botë

Kina thotë se nuk do t’u shesë armë palëve të përfshira në konfliktin në Ukrainë

news image

Ministri i Jashtëm i Kinës ka thënë se Pekini nuk do t’u shesë armë palëve të përfshira në konfliktin në Ukrainë dhe do të rregullojë eksportin e artikujve me përdorim të dyfishtë civil dhe ushtarak.

Qin Gang po i përgjigjej shqetësimeve se Kina po shqyrtonte ofrimin e ndihmës ushtarake për Rusinë, të cilën Pekini e ka mbështetur politikisht dhe retorikisht në konflikt, ndërsa zyrtarisht tha se ajo mbetet neutrale.

Duke folur në një konferencë shtypi me homologen e tij vizituese gjermane, Annalena Baerbock, Qin përsëriti gatishmërinë e Kinës për të ndihmuar në lehtësimin e negociatave për të gjetur një zgjidhje paqësore të konfliktit dhe tha se të gjitha palët duhet të mbeten ‘objektive dhe të qeta’.

Deklarata erdhi pas raporteve se Kina miratoi dhënien e ndihmës vdekjeprurëse për Rusinë për luftën e saj në Ukrainë, por donte që çdo dërgesë të mbetej sekret, sipas dokumenteve të qeverisë amerikane të zbuluara.

Një përmbledhje e fshehtë e inteligjencës e datës 23 shkurt thotë se Pekini kishte miratuar furnizimin në rritje të Moskës me armë, të cilat do t’i maskonte si sende civile, sipas një raporti në Washington Post.

Inteligjenca u mblodh nga agjentë amerikanë që përgjonin diskutimet e shërbimit sekret rus, raportoi gazeta. Rusët thanë se komisioni qendror ushtarak i Kinës donte që dërgesat të mbeten sekrete, shtoi ai.

/GazetaSinjali/