image Kina do të japë 1.57 milionë dollarë ndihmë humanitare për Ukrainën

Botë

Kina do të japë 1.57 milionë dollarë ndihmë humanitare për Ukrainën

news image

Kina do të ofrojë një tjetër ndihmë humanitare, me vlerë 10 milionë RMB (1.57 milionë dollarë) për Ukrainën “bazuar në zhvillimin e situatës dhe nevojave aktuale”, tha të hënën Ministria e Jashtme kineze.

Kina do të vazhdojë të luajë një rol konstruktiv në promovimin e de-përshkallëzimit të situatës në Ukrainë dhe është e gatshme të bëjë përpjekjet e veta për të kapërcyer krizën humanitare”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin gjatë një konference të rregullt, shkruan CNN.

Zëdhënësi kinez po ashtu pohoi se Kina është e gatshme të bëjë përpjekjet e veta për të kapërcyer krizën humanitare.

/GazetaSinjali/