image Kina dhe Ukraina bien dakord të punojnë së bashku

Botë

Kina dhe Ukraina bien dakord të punojnë së bashku

news image

Kina dhe Ukraina ranë dakord se duhet të punojnë së bashku për të vazhduar respektin e tyre të ndërsjellë dhe për të vazhduar bashkëpunimin e tyre reciprokisht të dobishëm, tha Ministria e Jashtme kineze në një deklaratë të enjten.

Deklarata vjen pasi i dërguari i posaçëm i Kinës për Çështjet Euroaziatike Li Hui u takua me presidentin e Ukrainës.

“Kina ka luajtur gjithmonë një rol konstruktiv në zbutjen e situatës humanitare në Ukrainë në mënyrën e vet dhe do të vazhdojë të ofrojë ndihmë për Ukrainën brenda kapacitetit të saj”, tha ministria e jashtme.

/GazetaSinjali/