image Kështu duket trupi juaj nëse keni koronavirus - Sinjali

Virusi vdekjeprurës/ Kështu duket trupi juaj nëse keni koronavirus

news image

Virusi kinez i cili çdo ditë po merr me qindra jetë po vazhdon të përhapet me shpejtësi.

Të gjithë i dimë simptomat e tij, por nuk e dimë se çfarë mund të bëj ky virus me trupin tuaj, raporton national geographic, transmeton Gazeta Sinjali.

Për shumicën e pacientëve, COVID-19 fillon dhe mbaron në mushkëri, koronaviruset janë sëmundje të frymëmarrjes. Simptomat e pacientëve fillojnë me ethe dhe kollë që kalon në pneumoni ose më keq.

Shumë pacienta të infektuar me këtë virus përballen me diarre, e disa prej tyre vuajnë nga dëmtimi akut i veshkave dhe atakit kardiak.

Virusi mund të infektojë drejtpërdrejt mëlçinë, duke replikuar dhe vrarë jashtë qelizat. Deri tani, ky virus ka vrarë më shumë se 2 mijë njerëz dhe mijëra të tjerë janë të infektuar

Për ta shikuar videon sesi duket trupi juaj pas infektimit me koronavirus, klikoni KËTU.


Shpërndaje artikullin