image Kërpudha të mbushura pikante

Recetë/ Kërpudha të mbushura pikante

news image

Një pjatë e shijshme që mund të shoqërohet shumë mirë me sallatë për darkë.

Receta përgatitet për 50 minuta dhe është e paraparë të shërbehet për 15 persona.

Përbërësit:

300 gr krem djathi (i zbutur), 1 filxhan djathë Cheddar (i copëtuar), 1/4 filxhan qepë (të grira), 5 feta proshutë (të gatuar, e copëtuar), 5 spec Jalapeno (të copëtuar), 1 lugë çaji kumin, 1 lugë çaji pluhur hudhre dhe 30 kërpudha (me kërcella të hequr).

Përgatitja:

Nxeni paraprakisht furrën në 175 gradë C. Shtrijeni një fletë pjekjeje me fletë metalike prej alumini.

Përzieni kremin e djathit, djathin çedër, qepët, proshutën, specat jalapeno, qimnonin dhe pluhurin e hudhrës së bashku në një tas.

Vendosni me lugë përzierjen e djathit krem në çdo kërpudhë. Rregulloni kërpudhat e mbushura në fletët e përgatitura për pjekje.

I pjekni në furrën e nxehur që më parë, derisa kërpudhat të zbuten dhe djathi të shkrihet, 30 deri në 40 minuta.


Shpërndaje artikullin