image "Kërcënon" sërish COVID-19, mbi 1 mijë e 200 raste të reja në Kosovë

Shëndetësi

“Kërcënon” sërish COVID-19, mbi 1 mijë e 200 raste të reja në Kosovë

news image

Në njoftimin e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë, mësohet se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar 1.219 raste të reja pozitive me COVID-19, nga 3283 testime gjithsej.

Ndërkohë, janë shëruar 257 persona dhe nuk është regjistruar asnjë humbje jete nga virusi, shkruan Gazeta Sinjali.

Aktualisht në Kosovë janë 4225 raste aktive me COVID-19, ndërsa 267 persona janë vaksinuar në 24 orët e fundit.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka apeluar te qytetarët që të bartin maskat në ambiente të mbyllura dhe që të vaksinohen.

IKSHPK-ja, shton se me qëllim të përforcimit të imunitetit dhe parandalimit të rasteve të reja dhe formave të rënda të sëmundjes, qytetarët mbi moshën 12 vjeç duhet të vaksinohen me tre doza.

May be an image of text that says "SHENDETESIS X COVID-19 0-0-0 ç” 15.07.2022 Doza 1 Prva doza/First dose 903.683 Doza 2 Druga doza/ Second dose 823.956 Doza Treća doza/ Third dose 103.756 Testime 4orët fundit Testirani poslednja24 časa/ Doza 4 Cetrvrta Fourth dose 387 Raste pozitive Potvrđeni 3.283 pozitivitetit pozitivnih 1.219 Numri totali dozave tẻ % 37.13% sheruar Izlečeni/ Recovered 257 COVID-19 number administeret doses 1.832.226 Vdekje Umrli/ Deaths Raste aktive slučajevi/ Active cases 4.225 Të vaksinuar brenda Vakcinisani posea hours 267"

/GazetaSinjali/