image Kancelari gjerman kundërshtohet nga njeriu i besueshëm i Merkelit: Jo gaz dhe naftë nga Rusia

Botë

Kancelari gjerman kundërshtohet nga njeriu i besueshëm i Merkelit: Jo gaz dhe naftë nga Rusia

news image

Kancelarit gjerman, Olaf Schols kundër i ka dal ish-ambasadori gjerman në OKB dhe ish-Këshilltari i Angela Merkel, Christoph Heusgen.

Heusgen ka kërkuar që të ndalet importi i gazit dhe naftës nga Rusia dhe kjo e thirrje e tij vjen një ditë pasi kancelari aktual gjerman Olaf Scholz tha se Evropa nuk mund të sigurojë furnizimet e saj me energji pa importe nga Rusia.

“Putin është duke i bombarduar civilët pa mëshirë. Kjo është arsyeja që unë kam propozuar embargo ndaj naftës dhe gazit rus. Njerëzit këtu janë duke treguar solidaritet të madh me ukrainasit. Jam i sigurt se  do ta mbështesin këtë edhe nëse bëhet pak më ftohtë në dhomat tona të ditës”, ka thënë ai.

Heusgen ka qenë këshilltar i lartë diplomatik i Angela Merkel, e cila gjatë kohës së saj si kancelare shpesh Rusinë e ka konsideruar si furnizues të besueshëm me gaz.

Gjermania bashkë me Italinë janë konsumuesit më të mëdhenj të gazit rus në BE.

/GazetaSinjali/