image Izraeli godet Libanin dhe Gazën pas sulmit raketor

Botë

Izraeli godet Libanin dhe Gazën pas sulmit raketor

news image

Ushtria izraelite ka kryer sulme ajrore ndaj objektivave që i përkasin grupit militant palestinez Hamas në Libanin jugor dhe në Rripin e Gazës.

Ushtria tha se sulmet ishin një përgjigje ndaj një breshëri prej 34 raketash të lëshuara nga Libani në veri të Izraelit të enjten, për të cilën fajësoi Hamasin.

Militantët në Gaza hodhën dhjetëra raketa të tjera pas fillimit të sulmeve.

Tensionet janë të larta pas dy netëve të bastisjeve të policisë izraelite në xhaminë al-Aksa në Jerusalem në fillim të kësaj jave.

Bastisjet shkaktuan konfrontime të dhunshme me palestinezët brenda xhamisë, e cila është vendi i tretë më i shenjtë i Islamit, dhe shkaktuan zemërim në të gjithë rajonin.

Hamasi nuk tha se i hodhi raketat nga Libani, që ishte breshëria më e madhe e tillë në 17 vjet.

Por udhëheqësi i saj Ismail Haniyeh, i cili po vizitonte Bejrutin në atë kohë, tha se palestinezët nuk do të “uleshin me duart e kryqëzuara” përballë agresionit izraelit.

Të premten vonë, dy motra britaniko-izraelite u vranë në një sulm me të shtëna në Bregun Perëndimor të pushtuar, ndërsa një turist italian u vra gjithashtu kur një makinë përshkoi një shëtitore buzë plazhit në Tel Aviv.

Në përgjigje, kryeministri Benjamin Netanyahu urdhëroi policinë dhe ushtrinë të mobilizonin rezervat e tyre për të forcuar përpjekjet kundër terrorizmit.

Sulmet në Liban u zhvilluan në zonën në jug të qytetit bregdetar të Tirit.

Herët të premten, pati dy ose tre shpërthime rreth kampit të refugjatëve palestinezë Rashidieh, 5 km (3 milje) nga qyteti.

Mediat libaneze raportuan gjithashtu sulme në periferi të fshatit al-Qulaila, 4 km më në jug. Fotografitë u duk se tregonin se një urë e vogël ishte shkatërruar.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) postuan në Twitter se avionët e saj luftarakë goditën “infrastrukturat terroriste që i përkasin Hamasit” në Liban.

“IDF nuk do të lejojë që organizata terroriste Hamas të veprojë nga brenda Libanit dhe të mbajë shtetin e Libanit përgjegjës për çdo zjarr të drejtuar që del nga territori i tij,” paralajmëroi ai.

Hamasi tha se dënon fuqishëm “agresionin flagrant sionist kundër Libanit në afërsi të Tiros në agimin e sotëm [e premte]”.

Një burrë u plagos nga predha në Izraelin verior të enjten pasdite si rezultat i raketës nga Libani, për të cilin ushtria libaneze tha se e kishte origjinën nga rrethinat e al-Qulaila dhe dy fshatra të tjerë kufitarë pranë Tires – Maaliya dhe Zibqine.

Ushtria izraelite tha se 25 nga 34 raketat u kapën, por pesë goditën territorin izraelit.

Në qytetin kufitar veriperëndimor të Shlomit, raketat lanë kratere në rrugë dhe dëmtuan automjete dhe një bankë. Një makinë është dëmtuar edhe në fshatin Fassuta.

Sulmi erdhi disa orë pasi grupi militant libanez Hezbollah, i cili kontrollon pjesën më të madhe të Libanit jugor, tha se do të mbështeste “të gjitha masat” e marra nga grupet palestineze kundër Izraelit.

Netanyahu premtoi të enjten mbrëma se përgjigja e Izraelit do të “kërkonte një çmim të konsiderueshëm nga armiqtë tanë”.

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite u tha gazetarëve pas sulmeve gjatë natës në Liban dhe Gaza se operacioni për momentin ka përfunduar.

“Askush nuk dëshiron një përshkallëzim tani,” tha nënkoloneli Richard Hecht. “Heshtja do të përgjigjet me qetësi, në këtë fazë mendoj se të paktën në orët në vijim”.

Kujtimi i luftës së Izraelit me Hezbollahun në vitin 2006 është i freskët në mendje në të dyja anët e kufirit.

Në atë kohë, një operacion ndërkufitar nga të infiltruarit e Hezbollahut për të kapur ushtarët izraelitë u shndërrua në një luftë tokësore njëmujore brenda Libanit midis grupit militant dhe forcave izraelite.

Analistët thonë se të dyja palët mbetën të mavijosura nga ai konflikt dhe asnjëra nuk shihet se dëshiron një luftë tjetër tani.

Për Izraelin, ekziston rreziku i shtuar i tërheqjes së mbështetësve iranianë të Hezbollahut.

Përgjigja e Izraelit këtë herë shihet si dëshirë për të shmangur rindezjen e këtij konflikti – duke synuar vendet e lidhura me Hamasin, në vend që të ndëshkojë Hezbollahun për pritjen e tyre në Libanin jugor.

Por rruga drejt konfliktit shpesh shtrohet me gabime dhe llogaritje të gabuara; nëse sulmet me raketa do të vrisnin civilë brenda Izraelit, përgjigja pothuajse me siguri do të ishte e ndryshme.

Ndërkohë, shkëmbimet kokë më kokë me militantët palestinezë në Gaza vazhdojnë.

Dy javët e ardhshme janë veçanërisht të rrezikshme, pasi festa e Pashkës hebreje dhe muaji i shenjtë mysliman i Ramazanit mbivendosen, duke shtuar ndjeshmërinë ndaj çdo incidenti rreth vendeve të shenjta në Jerusalem.

/GazetaSinjali/