image Imazhet satelitore tregojnë një konvoj të madh rus duke lëvizur në drejtim të Kievit

Botë

Imazhet satelitore tregojnë një konvoj të madh rus duke lëvizur në drejtim të Kievit

news image

Një dislokim 3.25 milje i gjatë i forcave ruse në një kolonë me karburant, logjistikë dhe automjete të blinduara, duket se po lëviz në drejtim të Kievit afërsisht 40 milje në jug.

Ky imazh satelitor i siguruar nga Maxar Technologies tregon skajin e afërt jugor të një dislokimi të madh të forcave tokësore ruse në veri-lindje të Ivankiv, Ukrainë.

Asnjë trupë ruse nuk është aktualisht në kryeqytet, tha kryebashkiaku Vitali Klitschko, por nëntë civilë, 18 luftëtarë dhe katër persona të paidentifikuar janë vrarë në Kiev që nga fillimi i luftimeve më 24 shkurt, raporton The Guardian.

Ndërsa pak më parë, kryetari i Kievit, Vitali Klitschko tha se Kievi ende është në duart e tyre.

/GazetaSinjali/