image IKShPK tregon simptomat e Lijës së Majmunit

Shëndetësi

IKShPK tregon simptomat e Lijës së Majmunit

news image

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur të dhënat elementare për sëmundjen e quajtur “Lija e Majmunit”, shkruan Gazeta Sinjali.

Sipas të dhënave, një person që infektohet me këtë sëmundje ka këto simptoma: nyje limfatike të ënjtura, dhimbje muskuj, dhimbje koke, ethe, skuqje periane dhe gjenitale, flluska në duar dhe këmbë, skuqje dhe lezionet e lëkurës janë shume tipike.

Po ashtu, bëhet e ditur se koha e shërimit është nga 2 deri në 4 javë.

Kosova ende nuk ka shënuar asnjë person të infektuar me “Lijën e Majmunit”.

Përshkrimi i fotografisë nuk është i disponueshëm.
Mund të jetë një imazh i teksti që thotë "ΜΟΝΚΕΥΡΟΧ: know the basics Symptoms 5-21 incubation period days 2-4 to recover weeks swollen lymphnodes muscle headache fever peri-anal ndgenital rash blisters hands blisters feet skin skinrash esions revery typical Person to person transmission contact ace-t Skin, nouth- to-mouth/skin hbroken and/o fluids Contaminateditems(d (dothing bedding, owels, tc.) Protect yourself and others skin contact Price lhave suspicion -Contact your doctor Stay home blisters lesionsh Protect others ddon't discriminate World Health Organization European Region Anyone can catch monkeypox!"

/GazetaSinjali/