image I prekur rëndë nga COVID-19, një ushtar evakuohet me aeroplan nga Kosova për në Austri

Evropë

I prekur rëndë nga COVID-19, një ushtar evakuohet me aeroplan nga Kosova për në Austri

news image

Të shtunën mbrëma rreth orës 18:00, ushtria austriake ka bërë evakuimin nga Kosova të një ushtari të sëmurë rëndë nga COVID-19.

Sipas mediave austriake, ai u dërgua në Austri me një aeroplan “C-130 Hercules” nga Prishtina për trajtim urgjent të mëtejshëm, tha Ministria e Mbrojtjes të hënën.

Një ekip i urgjencës së kujdesit intensiv ishte gjithashtu në bord ndërkohë që vendosja e një “dhome të posaçme” në aeroplan mundëson edhe kujdesin intensiv mjekësor në ajër.

Ministrja e Mbrojtjes, Klaudia Tanner, vlerësoi operacionin e shpëtimit dhe i uroi personit në fjalë një shërim të shpejtë.

“Është ndjenjë e mirë të dimë se ne jemi në gjendje të sjellim njerëz në Austri që nuk mund të marrin kujdesin e duhur mjekësor gjatë një dislokimi jashtë vendit”, citohet të ketë thënë ajo.

Ndërkohë, bëhet e ditur se pacienti tani ndodhet për trajtim të mëtejshëm në spitalin e Linzit.

“Hercules” ndodhet në Detin Mesdhe në Linz Hörsching.

“Pacienti do të vlerësohet dhe trajtohet sa më shpejt të jetë e mundur në një spital Linzer”, raporton mediumi austriak.

/GazetaSinjali/