image Hungaria bllokon këstin e ardhshëm të mbështetjes ushtarake të BE-së për Ukrainën

Botë

Hungaria bllokon këstin e ardhshëm të mbështetjes ushtarake të BE-së për Ukrainën

news image

Hungaria do të bllokojë këstin e ardhshëm të mbështetjes ushtarake të Bashkimit Evropian për Ukrainën dhe çdo paketë të re sanksionesh kundër Rusisë, nëse Kievi nuk heq bankën hungareze OTP nga lista e saj e sponsorëve të luftës, tha ministri i jashtëm hungarez Peter Szijjarto.

Hungaria nuk e miratoi disbursimin e këstit të ardhshëm të mbështetjes ushtarake për Ukrainën, të ofruar në kuadër të Mjetit Evropian të Paqes (EPF) të BE-së, tha të martën zyra e një zëdhënësi të qeverisë, raportoi Reuters.

BE-ja ka ofruar një total prej rreth 3.6 miliardë euro në mbështetje ushtarake për Ukrainën deri më tani nën EPF.

/GazetaSinjali/