image Historia e të riut afgan që vdiq duke u përpjekur të ikte nga vendi me aeroplan

Botë

Historia e të riut afgan që vdiq duke u përpjekur të ikte nga vendi me aeroplan

news image

Ndërsa talebanët po shtrëngonin telat rreth Kabulit më 15 gusht, Fada Mohammad i tregoi familjes së tij atë që pa në Facebook. 

Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara ofruan evakuime për këdo që dëshironte të largohej nga vendi përmes aeroportit të Kabulit. Por, Fada nuk foli për qëllimet e tij, kujton babai i tij Payanda Mohammad. Dentisti i ri nuk mbërriti kurrë në asnjë vend tjetër. 

Të nesërmen, ai përfundoi në çatinë e një ndërtese disa kilometra larg aeroportit të Kabulit, ku trupi i tij u gjet pa jetë pasi ai ra nga një aeroplan ushtarak amerikan në ngritje. 

Ishte një nga imazhet më tragjike dhe të pashlyeshme në kapitullin e fundit të fushatës amerikane në Afganistan, shkruan The Washington Post.

Shumë detaje të ngjarjeve kaotike gjatë dhjetë ditëve në Aeroportin Ndërkombëtar Hamid Karzai mbeten të panjohura. Pjesë nga një video e marrë nga vëzhguesit, e cila shpejt gjeti rrugën e tyre në mediat sociale, tregoi një skenë të jashtëzakonshme të qindra civilëve afganë në një përpjekje të dëshpëruar për të hipur në aeroplan.

$bp(“Brid_29110363”, {“id”:”26456″,”width”:”762″,”height”:”429″,”video”:”846126″,”autoplay”:0,”shared”:true});

Në një video, të paktën një dyzetë njerëz ishin në shkallët aeroplanit ndërsa ai ishte nisur në pistë. Në një rast tjetër, dy trupa ranë nga një aeroplan ndërsa ai u ngjit drejt qiellit. Një video e tretë nga një celular tregoi pasojat – të paktën katër trupa të palëvizshëm në pistën e aeroportit. Një nga adoleshentët e talentuar të futbollit ishte në mesin e të vdekurve. Edhe Fada e kishte atë fat.

Fada ka lindur më 1996. Payanda Mohammad nuk mban mend saktësisht kur, por ishte koha kur talebanët e pushtuan për herë të parë Kabulin. Ishte më i madhi nga dhjetë fëmijët. Djali u rrit i rrethuar nga natyra në qytetin malor Paghman, në perëndim të Kabulit.

Muhammedi u shiste rroba të afërmve të tij për t’i ushqyer fëmijët e tij. Por, në Afganistanin post-talebanë, ai pa një mundësi që Fada të shkonte në shkollë.

Familja mblodhi para të mjaftueshme për ta dërguar në Universitetin privat Shifa në Kabul për të studiuar stomatologji. Pas diplomimit, Fada dhe një mik i tij e hapën një klinikë pranë Sheshit Shaheed të Kabulit, duke fituar rreth 200 dollarë në muaj. Ai e shiti pjesën më të madhe të tokës familjare vitin e kaluar, duke marrë hua rreth 5,000 dollarë në mënyrë që Fada të martohej. 

Mohammad tha se djali i tij po planifikonte studime shtesë. Mohamad Basir, kushëriri dhe shoku më i mirë i Fadas, tha se ata kishin dëshirë të largoheshin nga vendi, edhe pse kjo ishte kryesisht ëndërr.

“Ne menduam shumë që një ditë mund të shkonim jashtë, por nuk e diskutuam shumë. U deshën shumë para dhe familja e tij nuk ishte e pasur”, tha Basir.

Salek, një roje sigurie në tregun Mandawi në Kabul, po shëtiste në shtëpi rreth mesditës kur mendoi se dëgjoi një shpërthim. Kur arriti në çati, gjeti trupin e Fadës në rezervuarin e ujit. Kishte një trup tjetër aty pranë, i identifikuar më vonë si trupi i një 18-vjeçari nga Kabuli lindor. 

Një video e marrë nga djali i Salekut tregon fqinjët që mblidhen në çati rreth të dy trupave, tani të shtruar në batanije me njolla. Njerëzit i çuan në një xhami aty pranë, ku dikush ua kontrolloi xhepat dhe gjeti kartat e tyre të identitetit dhe telefonët.

Atë mbrëmje, 500 miq dhe të afërm u mblodhën në Paghman ndërsa burrat e ulën trupin e Fadës në një varr të rrethuar nga një gardh i bardhë.

/GazetaSinjali/