image “Hëna rozë”, pamje mahnitëse nga NASA - Sinjali

“Hëna rozë”, pamje mahnitëse nga NASA

news image

NASA së fundmi ka publikuar një imazh mbresëlënës të hënës së plotë. Në pamjet e fundit të publikuara nga NASA, bëhet me dije se Hëna e plotë është fotografuar mbi horizontin e Tokës ndërsa Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës orbiton 263 milje (423 kilometra) mbi kufirin Uashington-Oregon në Shtetet e Bashkuara veriperëndimore .

Hëna e plotë e këtij muaji njihet edhe si “hëna rozë”. “Hëna rozë” për këtë vit ishte e dukshme nga e premtja dhe do të qëndrojë e dukshme deri në mëngjesin e së hënës.

Ndërkohë në kohët e vjetra, Hëna e Plotë e Prillit përkoi me lulëzimin e luleve, veçanërisht një lule të egër, vendase në Amerikën e Veriut lindore.

Arsyeja për Phlox subulata e cila njihet më mirë si phlox creeper ose phlox myshk. Në të njëjtën kohë, ajo u quajt “myshk rozë”. Pra, tani është krijuar dhe kjo hënë e plotë e veçantë quhet edhe “rozë”.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin