image Haradinaj: Pajtimi për ta pranuar propozimin evropian, arritje e madhe
[wp-story id="814678"]

Politikë

Haradinaj: Pajtimi për ta pranuar propozimin evropian, arritje e madhe

news image

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, përmes një shkrim në llogarinë e tij në Facebook, është deklaruar për takimin mes kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Haradinaj e cilëson arritje të madhe, pajtimin për ta pranuar propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Sipas tij, po aq e rëndësishme mbetet edhe faza vijuese e bisedimeve.

Shkrimi i plotë i tij:

Pajtimi për ta pranuar propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, është një e arritur e madhe.

Marrëveshja është pranim faktik i pavarësisë së Kosovës, e cila i rikthehet normalitetit politik e të sigurisë, perspektivës integruese euro-atlantike e njohjeve te reja.

Po aq e rëndësishme mbetet edhe faza vijuese e bisedimeve për çështjet tjera të hapura, për të cilat dua të besoj se do te gjenden zgjidhjet më të mira, me çka do të përmbyllej edhe kapitulli i njohjes ‘de jure’ midis Kosovës dhe Serbisë!

/GazetaSinjali/