image Greqia planifikon gjobë për personat e pavaksinuar mbi moshën 60 vjeç

Evropë

Greqia planifikon gjobë për personat e pavaksinuar mbi moshën 60 vjeç

news image

Shfaqja e variantit të ri të Covid-19, Omicron, ka detyruar Greqinë të marrë masa për të parandaluar shpërthimin e infeksionit.

Autoritetet greke, kanë planifikojnë të marrin vendim se personat e pavaksinuar të moshës mbi 60 vjeç duhet të rezervojnë një takim për vaksinën e koronavirusit deri më 16 janar ose do të përballen me një gjobë mujore prej 100 eurosh, i tha kryeministri Kyriakos kabinetit të tij të martën, shkruan Ekathimerini, transmeton Gazeta Sinjali.

Rreth 520,000 njerëz mbi moshën 60 vjeç mbeten të pavaksinuar kundër Covid-19 në Greqi. Gjoba administrative do të ngarkohet automatikisht nëpërmjet Autoritetit të Pavarur të të Ardhurave Publike (AADE). 

Dënimet janë pjesë e përpjekjeve të qeverisë për të rritur nivelet e vaksinimit pasi përballet me një rritje të rasteve dhe ankthin për variantin Omicron përpara sezonit të festave.

Rreth 63 për qind e popullsisë së Greqisë është plotësisht e vaksinuar, megjithëse emërimet e vaksinave janë rritur javët e fundit.

Mitsotakis pranoi se masa do të jetë e papëlqyeshme edhe në mesin e individëve më të cenueshëm, megjithatë duke shtuar se “ajo do të shpëtojë jetë”. 

“Ne jemi duke i fokusuar përpjekjet tona në mbrojtjen e bashkëqytetarëve tanë dhe për këtë arsye vaksinimi i tyre do të jetë i detyrueshëm tash e tutje”, tha ai.

Ai tha se qeveria është “vënë në gatishmëri të lartë” për llojin e ri, ndoshta më infektiv Omicron të koronavirusit, i cili, vetëm disa ditë pasi u zbulua në Afrikën e Jugut, po shfaqet në vendet evropiane.

Asnjë rast i variantit Omicron nuk ishte zbuluar në Greqi deri të hënën vonë. 

Vendi ka regjistruar 931,183 infeksione dhe 18,067 vdekje që nga shpërthimi i pandemisë./GazataSinjali/