image Golden State Warrios shpallen kampionë të NBA, mposhtin Boston në gjashtë ndeshje - Sinjali

Golden State Warrios shpallen kampionë të NBA, mposhtin Boston në gjashtë ndeshje

news image

Golden State Warriors kanë arritur që të shpallen kampionë të NBA-së për sezonin 2021-22.

Warriors kanë triumfuar në finale ndaj Boston Celtics me rezultat 4-2.

Ndeshja e gjashtë e zhvilluar mbrëmë ishte përcaktuese për fatin e titullit, teksa Warriors nën regjinë e Stephen Curryt triumfuan me rezultat 103-90, duke triumfuar në titullin e kampionit.

Curry realizoi 34 pikë dhe shtoi 7 asistime e 7 kërcime, duke u zgjedhur në fund ‘MVP’ i finales.

Ky është titulli i shtatë i Golden State Warriors në histori, ndërsa i katërti në tetë sezonet e fundit.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: